Ceny energií

Zde se snažíme dát bližší informace k cenám energií v dnešní turbulentní době a jak se racionálně chovat.

Nové ceníky v Kalkulátoru

V době poklesu cen nebo v době cenové stability na burze se na trhu pro domácnosti s cenami nic moc neděje. Obchodníci v uplynulém týdnu zatím nereagovali na zvýšení cen elektřiny a plynu společností ČEZ z konce května a nevydávali nové, dražší ceníky a zdražovalo se pro stávající zákazníky. Dobrá cena z ohledem na vývoj velkoobchodních cen elektřiny a i s ohledem na situaci na trhu pro domácnosti je nyní pod 5 500 Kč/MWh bez DPH . Pro zákazníky, kteří chtějí nebo musí změnit dodavatele, je zde prakticky jen několik nabídek. Za zvážení stojí nabídky společností EP Energy Trading, Dobré energie, Centropol, PRE, eYello. Jsou to všechno silní, finančně stabilní dodavatelé. Dobrá energie je nyní součástí EP Energy Trading.

Relativně dobře s cenami elektřiny jsou na tom lidé, kteří nikdy neměnili dodavatele a mají stále stejný základní tarif dominantních dodavatelů (ČEZ, E.ON, PRE). Zcela jistě i tyto zákazníky čeká zvýšení cen, možná už začátkem podzimu. Odhaduji zvýšení ceny elektřiny 2 000–3 000 Kč/MWh na 5 až 6 tisíc za MWh bez DPH.

Pozor na prolongace: Zkontrolujte si ceny energií dříve, než přijdete o veškeré úspory

Ceny elektřiny a plynu jsou nyní extrémně vysoké. Někteří dodavatelé bez ohledu na to ceny ještě zvyšují nad rámec současných tržních cen. Standardní ceníky mohou obsahovat i ceny kolem 10 000 Kč/MWh u silové elektřiny a téměř 4 000 u plynu za megawatthodinu bez DPH. Tyto ceny můžete mít i vy a nemusíte o tom vědět.

odkaz

Kdy může zákazník změnit dodavatele bez sankcí

Lidé se potýkají s vysokými cenami elektřiny a plynu. Některým zákazníkům dodavatel již oznámil jejich zvýšení, jiným doběhl závazek a čeká je prodloužení smlouvy s nárůstem cen. Mnoho dodavatelů kompletně přechází na ceníky podle burzy. Obranou zákazníků může být změna dodavatele. Proto si připomeňme, kdy lze ukončit smlouvu bez sankcí.

odkaz

Zdražení energií musí dodavatel (po)řádně oznámit, zpráva na webových stránkách nestačí

V souvislosti se zdražováním energií na burze se vyšší ceny promítají do ceníků dodavatelů. Většina z nich své produkty v posledních měsících přecenila dokonce opakovaně. Postup oznámení o zvýšení ceny, tedy to, jak musí dodavatel informovat spotřebitele, má ale pevná pravidla. Pokud je dodavatel poruší, nemá na úhradu zvýšené ceny nárok.

odkaz

Úsporný tarif konkrétněji a na co si dát pozor u dodavatelů. Několik doporučení pro uživatele Kalkulátoru

Přinášíme přehled událostí, které se staly 25. týden tohoto roku a které mohou ovlivnit ceny energií pro domácností v následujících dnech. Ceny energií na burze rostou, počet přípojek plynu klesá, obchodník zvýšil předčasně ceny. Upozorňujeme na podrazy ze stran dodavatelů, aby si dodavatelé nemysleli, že jim vše projde. Radíme, jak využít funkcí Kalkulátoru.

 

odkaz

Jak si ověřit velkoobchodní ceny elektřiny a plynu?

Setkali jste se s nabídkou velkoobchodních cen pro domácnosti a řešíte otázky: jít do toho, nebo ne. A když ano, jak si cenu lze ověřit, aby při vyúčtování nedošlo k nemilému překvapení?

odkaz